15 listopad 2023

Egipcjanie i ich kurier zatrzymani przez funkcjonariuszy SG

zdjęcie: Egipcjanie i ich kurier zatrzymani przez funkcjonariuszy SG / pixabay/4665571
Dwóch Egipcjan usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę zatrzymali zielonogórscy funkcjonariusze SG. Do pomocy cudzoziemcom przyznał się zatrzymany wraz nimi Polak, który wiózł ich autem osobowym - poinformował w środę rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG por. SG Paweł Biskupik.
REKLAMA

Wobec cudzoziemców wszczęto postępowania w sprawie zobowiązania ich do powrotu do ojczyzny. Egipcjanie przyznali się do próby niezgodnego z prawem przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniem na dwa lata próby.

„Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, decyzją sądu obywatele Egiptu zostali umieszczeni w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców” – dodał rzecznik.

Z kolei Polak przewożący migrantów został zatrzymany za udzielenie im pomocy w usiłowaniu nielegalnego przekroczenia polsko-niemieckiej granicy. To przestępstwo zagrożone kara do trzech lat więzienia.

30-latek przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Przed sądem będzie odpowiadał z wolnej stopy.

Do zatrzymania kuriera z migrantami doszło w poniedziałek (13 listopada) podczas rutynowego patrolu w pow. krośnieńskim. Strażnicy graniczni zatrzymali tam do kontroli drogowej jadące w kierunku granicy z Niemcami audi na polskich tablicach rejestracyjnych. Kiedy auto stanęło, wyskoczyło z niego w kierunku lasu czterech mężczyzn.

Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę i dogonili jednego z jego pasażerów, a po kilku godzinach w wyniku działań poszukiwawczych zatrzymali kolejnego Egipcjanina. Dwóch pozostały nie udało się dotąd namierzyć.

Zatrzymani obcokrajowcy nie posiadali dokumentów potwierdzających tożsamość i uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Strzelce Krajeńskie
-0.4°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:47
Koronawirus
lubuskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcach Krajeńskich