19 listopad 2023

Nigeryjczyk pomagał Erytrejczykom w próbie nielegalnego dostania się do Niemiec

zdjęcie: Nigeryjczyk pomagał Erytrejczykom w próbie nielegalnego dostania się do Niemiec / pixabay/6112638
Czterech obywateli Erytrei zamierzających nielegalnie przedostać się do Niemiec zatrzymali funkcjonariusze SG z placówki w Tuplicach (Lubuskie). Na przerzucie migrantów chciał zarobić Nigeryjczyk, który wiózł ich samochodem w kierunku granicy – poinformował rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG por. SG Paweł Biskupik.
REKLAMA

Erytrejczycy przyznali się do próby przekroczenia granicy wbrew przepisom i dobrowolnie poddali się karze 8 i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Dodatkowo otrzymają decyzje zobowiązujące ich do wyjazdu z Polski. Do czasu ich wydania zostali umieszczeni w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Z kolei 23-letni kierowca został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom. On także przyznał się i poddał karze, w jego przypadku roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Nigeryjczyk w naszym kraju także przebywał nielegalnie i otrzymał decyzję zobowiązująca go do powrotu do jego ojczyzny. Na razie także trafił do strzeżonego ośrodka.

„Niezależnie od tego zasądzono przepadek korzyści majątkowej uzyskanej przez Nigeryjczyka za przerzut cudzoziemców, w wysokości 4,2 tys. zł. Na poczet przyszłej kary musiał natomiast wpłacić 3,7 tys. zł” – dodał rzecznik.

Do opisanego zatrzymania migrantów doszło w środę (15 listopada) podczas kontroli w powiecie żarskim, na drodze prowadzącej do granicy z Niemcami.

Kierujący autem obywatel Nigerii okazał swój paszport wraz z polską wizą, która straciła ważność na początku zeszłego roku. Z kolei jego czterej pasażerowie nie mieli dokumentów potwierdzających ich tożsamość oraz legalność pobytu w Polsce. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Strzelce Krajeńskie
-0.9°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:47
Koronawirus
lubuskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcach Krajeńskich