12 listopad 2023

Seniorka oddała 40 tys. zł oszustce podającej się za policjantkę

zdjęcie: Seniorka oddała 40 tys. zł oszustce podającej się za policjantkę / pixabay/3188291
40 tys. zł straciła 83-latka z pow. żarskiego (Lubuskie), która padła ofiarą oszustów podszywających się pod policjantów. Seniorka dała wiarę przekazanej jej historii o rzekomym wypadku z udziałem córki – poinformowała w niedzielę nadkom. Aneta Berestecka z KPP w Żarach.
REKLAMA

Do przestępstwa doszło w środę (8 listopada). 83-latka odebrała telefon od oszustki, która podała się za policjantkę informując, że córka seniorki spowodowała wypadek i potrzebne będą pieniądze na kaucję, by nie trafiła do aresztu.

Niestety, seniorka uwierzyła i będąc przekonana, że pomaga córce oddała przestępcom 40 tys. zł. Po pieniądze przyszedł oszust, który współpracował z fałszywą policjantką.

Nadkom. Berestecka przypomniała, że policjanci nigdy nie żądają gotówki, a kiedy ktoś zadzwoni, podając się za córkę, syna, prokuratora czy policjanta, opowiada o wypadku i prosi, by przekazać pieniądze, najrozsądniej jest się natychmiast rozłączyć oraz niezwłocznie powiadomić o takiej sytuacji policję.

„Jeżeli mamy w rodzinie starsze osoby lub są one naszymi sąsiadami, poświęćmy im kilka minut na rozmowę. Ostrzegajmy przed działaniem oszustów. Wystarczy, że zapamiętają, że nigdy nie powinni przekazywać swoich oszczędności obcym, nawet osobom, które podają się za policjantów” – podkreśliła policjantka. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Strzelce Krajeńskie
-0.9°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:47
Koronawirus
lubuskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcach Krajeńskich