24 październik 2022

Strażnicy Graniczni zatrzymali kolejnych nielegalnych migrantów

zdjęcie: Strażnicy Graniczni zatrzymali kolejnych nielegalnych migrantów / fot. PAP
fot. PAP
Podczas minionego weekendu funkcjonariusze SG z placówek w Tuplicach i w Świecku (obie w Lubuskiem) zatrzymali 19 cudzoziemców – Syryjczyków, Egipcjan i Irakijczyków, którzy usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć granicę państwową - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Do zatrzymania jednej z grup doszło w Świecku w wyniku kontroli autokaru rejsowego jadącego do Niemiec. Sześciu obywateli Syrii oraz czterech Irakijczyków usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę państwową właśnie tym środkiem transportu.

"Syryjczycy posiadali postanowienia o zastosowaniu wobec nich detencji zastępczej, natomiast obywatele Iraku złożyli w Polsce wnioski o udzielenie im ochrony w naszym kraju i otrzymali Tymczasowe Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca, które uprawniają do legalnego pobytu w Polsce, jednak nie uprawniają do przekraczania granic" – powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że funkcjonariusze SG pouczyli cudzoziemców i skierowali do miejsca ich dotychczasowego zamieszkania.

Kolejnych czterech Syryjczyków bez dokumentów funkcjonariusze SG ze Świecka zatrzymali na stacji paliw znajdującej się blisko granic z Niemcami. Mieli oni przy sobie postanowienia o zastosowaniu wobec nich detencji zastępczej i mają obowiązek zgłaszać się do PSG w Warszawie. Po zakończeniu kontroli zostali odwiezieni na stację PKP i skierowani do Warszawy.

Natomiast w niedzielę, funkcjonariusze SG z Tuplic na jednej z bocznych dróg prowadzących do Niemiec zatrzymali idących nią pięciu cudzoziemców bez dokumentów.

"Podawali się oni za obywateli Syrii, ale potem ustalano, ze to Egipcjanie w wieku od 18 do 29 lat. Obecnie są prowadzone z nimi dalsze czynności" - dodała Konieczniak. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ jann/