reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
17 luty 2024

Prawie 1,5 mln turystów odwiedziło już zagrodę żubrów w Mucznem w Bieszczadach

zdjęcie: Prawie 1,5 mln turystów odwiedziło już zagrodę żubrów w Mucznem w Bieszczadach / fot. PAP
fot. PAP
12 lat temu, w lutym 2012 roku, do zagrody pokazowej w Mucznem w Bieszczadach prowadzonej przez Nadleśnictwo Stuposiany przybyły pierwsze trzy żubry ze Szwajcarii. Od tego czasu zwierzęta tam żyjące odwiedziło już prawie 1,5 mln turystów.
REKLAMA

Jak poinformował PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, w ubiegłym roku zagrodę odwiedziło prawie 190 tys. osób. „Zwiększony ruch obserwujemy także czasie ferii. Od początku tego roku licznik w zagrodzie zanotował już ponad 5 tys. wejść” - dodał.

Leśnik podkreślił, że w Mucznem żubry można zobaczyć z niewielkiej odległości, w dodatku w ich naturalnym środowisku.

Aktualnie w Zagrodzie Pokazowej Żubrów (ZPŻ) w Mucznem przebywa 9 osobników: 5 dorosłych to byk Spovid, krowy Stupna, Muczna, Tjlli i Vaiana oraz zeszłoroczny przychówek: byczek Puerto oraz jałówki: Pustynka, Pułapka i Pudyna.

Żubry, które przyjdą na świat w zagrodzie po trwającej minimum kilkanaście miesięcy aklimatyzacji są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad.

Jak przypomniał Marszałek, zdarzyło się również, że żubry z zagrody wyjechały aż do Rumunii. „Ich miejsce zajmują wtedy osobniki urodzone w zagrodzie albo do niej sprowadzone. W ZPŻ w Mucznem żyją osobniki daleko spokrewnione z bieszczadzką populacją” – zaznaczył.

Marszałek podkreślił, że żubry są wypuszczane na wolność, po to, aby poprawić „pulę genetyczną i stan zdrowotny stad żyjących w Bieszczadach”.

Zagroda w Mucznem zajmuje powierzchnię blisko dziewięciu hektarów. Przez jej środek przepływa potok, który dostarcza żubrom wody. Stok, na którym zbudowano paśnik dla stada, porośnięty jest jodłami.

W Bieszczadach - według ubiegłorocznych szacunków krośnieńskiej RDLP - na wolności żyje około 750 żubrów. W ten region Polski pierwsze osobniki sprowadzono w 1963 roku.

Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej, są potomkami żubra z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Obecnie dziko żyją one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w naszym kraju żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Żubry są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilogramów.(PAP)

Autor: Wojciech Huk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Strzelce Krajeńskie
-1.5°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcach Krajeńskich