reklama
kategoria: Społeczne
26 wrzesień 2023

Cyberbezpieczeństwo dla młodzieży: jak chronić się w świecie online

zdjęcie: Cyberbezpieczeństwo dla młodzieży: jak chronić się w świecie online / pexels/3248292
pexels/3248292
Internet jest niezbędny. Pozwala odkrywać świat, rozwijać się, komunikować i budować relacje, dostarcza rozrywki oraz ułatwia wiele codziennych spraw. Jednak wiąże się z nim wiele zagrożeń, takich jak cyberprzestępstwa, hejt, przemoc, naruszenia prywatności, manipulacja oraz uzależnienie od sieci. Aby zabezpieczyć się przed tym, ważne jest zdobycie wiedzy na temat potencjalnych niebezpieczeństw i czujność.
REKLAMA

Czym jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc to forma przemocy, która wykorzystuje urządzenia elektroniczne, często telefony lub komputery. Określa się ją również jako cyberbullying, nękanie, dręczenie lub prześladowanie w Internecie. Bez względu na nazwę, jej głównym celem zawsze jest zadanie krzywdy drugiej osobie. Podobnie jak przemoc tradycyjna, cyberprzemoc polega na regularnych i celowych działaniach skierowanych przeciwko osobie słabszej, która nie jest w stanie się obronić.

NAJCZĘSTSZE FORMY CYBERPRZEMOCY:
  • agresja słowna (obraźliwe komunikaty na czatach internetowych, publikowanie komentarzy na forum internetowym w celu ośmieszenia, sprawienia przykrości lub zastraszenia innej osoby),
  • udostępnianie upokarzających lub manipulowanych zdjęć i filmów w Internecie,
  • zamieszczanie nieprzyjemnych komentarzy na profilach innych osób na portalach społecznościowych,
  • włamanie na konto i podszywanie się pod kogoś, aby zamieszczać obraźliwe treści w jego imieniu na profilach innych użytkowników.
  • szantażowanie innych osób online,
  • ujawnianie prywatnych sekretów,
  • celowe ignorowanie czyjejś działalności w sieci.
Nawet pozornie nieszkodliwa żartobliwa uwaga może przekształcić się w formę nękania. W sieci można znaleźć wiele takich wpisów i komentarzy, które mogą być łatwo kopiowane i rozpowszechniane przez długi czas i na różne sposoby, przy czym sprawcy cyberprzemocy często pozostają anonimowi i trudni do zidentyfikowania. Dlatego ważne jest, abyś dokładnie przemyślał, jakie informacje i materiały udostępniasz oraz komu je przekazujesz.

Jeśli kiedykolwiek staniesz w obliczu agresji lub nienawiści online, zawsze powinieneś zgłosić to rodzicom, nauczycielom lub skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Cyberoszuści

Należy również zawsze pamiętać, że osoba, z którą prowadzisz rozmowę w sieci, może być zupełnie inna, niż się wydaje. Twoje udostępnione informacje mogą zostać użyte przeciwko tobie. Nawet w przypadku, gdy rozmawiasz z kimś, kogo znasz w rzeczywistości, na przykład kolegą z klasy, musisz zachować ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko, że ktoś może podszyć się pod tę osobę, próbując uzyskać od ciebie wrażliwe informacje lub przesłać złośliwe pliki, które mogą zainfekować Twoje urządzenie.

Szczególną uwagę należy zachować w kontaktach z nieznajomymi, na przykład na forach internetowych czy w grupach. Nigdy nie można być pewnym, że rozmawiasz z uczciwą osobą, dlatego ważne jest, aby być czujnym i ostrożnym.

Miej umiar w korzystaniu z sieci

Nadmierne korzystanie z Internetu może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Przebywanie online przez długie godziny może prowadzić do problemów takich jak uzależnienie od sieci, poczucie izolacji społecznej, depresja i lęki. Ponadto, siedzenie przed ekranem może przyczynić się do problemów ze wzrokiem i prowadzić do bezruchu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzelce Krajeńskie
11.2°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 16:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcach Krajeńskich