Dialog ma fundamentalne znaczenie dla spokojnego i stabilnego rozwoju
Na wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda powołał w skład Rady Dialogu Społecznego przedstawicieli strony rządowej. Nominacje otrzymali ministrowie: rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz Bąk, finansów Andrzej Domański, nauki Dariusz Wieczorek, rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, infrastruktury Dariusz Klimczak, zdrowia Izabela Leszczyna, funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a także minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, ds. równości Katarzyna Kotula, wiceminister finansów Hanna Majszczyk i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.
Prezydent powołał także nieobecnych na uroczystości ministrów: aktywów państwowych Borysa Budkę, klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę i spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego.
"Cieszę się, że Rada zyskuje (...) nowy impuls do pracy. Cieszę się, że będziecie mogli państwo zasiąść do tego, by dyskutować o najważniejszych dla Polski sprawach, o sprawach najważniejszych dla naszego społeczeństwa i naszej gospodarki, dla dalszego rozwoju Polski – zwrócił się do ministrów prezydent.
Zaznaczył, że po upadku Komisji Trójstronnej i "głębokim rozejściu się dróg dialogu społecznego w Polsce" udało się w 2015 r., dzięki inicjatywie Solidarności i dzięki przychylności ówczesnego rządu, "doprowadzić do powstania i uchwalenia ustawy o Radzie Dialogu Społecznego – nowej, zinstytucjonalizowanej formy dialogu, w którym uczestniczą wszystkie strony".
Prezydent podkreślił, że dialog ten "ma absolutnie fundamentalne znaczenie dla spokojnego i stabilnego rozwoju". Pogratulował powołanym i życzył im owocnej pracy.
Powołana ustawą z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.
W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu. Powołuje ich i odwołuje prezydent.(PAP)
Autorzy: Iga Leszczyńska, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mikołaj Małecki