O północy kończy się ważność profili zaufanych; można ją przedłużyć online
Zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki przypomniał, że profil zaufany co do zasady ważny jest 3 lata. W trakcie pandemii - z uwagi na chęć ograniczenia kontaktów społecznych - jego ważność była jednak przedłużana automatycznie. Ze względu na potrzebę przedłużenia ważności ponad 5,5 mln profili zaufanych do użytkowników rozsyłane były SMS-y informacyjne.
"Przedłużenie ważności profilu zaufanego jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się na stronie pz.gov.pl, w zakładce +profil zaufany+ wybrać +szczegóły konta+, następnie podać kod, który przyjdzie na adres e-mail podany przez użytkownika, następnie kod z narzędzia autoryzacyjnego, np z SMS-a i to wszystko. Całość zajmuje nie dłużej niż dwie minuty" - powiedział Maciej Górski.
Dodał, że jeśli ktoś nie przedłuży ważności swojego profilu zaufanego, profil stanie się nieaktywny i nie będzie go można wykorzystać w usługach e-administracji. "W takim przypadku będziemy musieli ponownie założyć profil zaufany korzystając z jednej z czterech metod: bankowości elektronicznej, wideo weryfikacji, wykorzystania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek" - powiedział. Dodał, że są to m.in. oddziały ZUS, urzędy gmin i urzędy skarbowe.
Aby przedłużyć ważność profilu online należy zalogować się na stronie pz.gov.pl. W prawym górnym rozwinąć menu i wybrać zakładkę "profil zaufany". Następnie w Szczegółach profilu wybrać "przedłuż ważność" lub "zmień dane", a następnie kliknąć przycisk "dalej". Pojawi się okno z danymi kontaktowymi. Należy je potwierdzić lub edytować, jeśli się zmieniły.
Użytkownik następnie otrzyma SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnymi. Trzeba je wpisać w odpowiednie pola i wybrać przycisk "dalej". Jeśli kody są prawidłowe pojawi się potwierdzenie przedłużenia ważności profilu zaufanego o 3 lata. Potwierdzenie przyjdzie także w wiadomości e-mail.
Ministerstwo Cyfryzacji informowało, że po przedłużeniu ważności profilu zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. "Do profilu zaufanego zalogujesz się tylko nazwą użytkownika lub adresem e-mail, a metoda autoryzacji logowania do profilu zmieni się na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel, jeśli ta metoda była wcześniej używana" - czytamy.
Aby ponownie logować się do profilu zaufanego danymi konta bankowego, należy zalogować się do swojego profilu zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła, a następnie zmienić dostawcę tożsamości na bank.
Profil zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.(PAP)
autor: Marcin Chomiuk
mchom/ apiech/