W naszej kulturze istnieje pewien sekret. Nie mówi on o tym, że poród jest bolesny, ale o tym, że kobiety są silne
5 maja pod koniec lat 80. XX wieku na Międzynarodowej Konfederacji Położnych w Holandii ogłoszono Międzynarodowy Dzień Położnej. Celem tego dnia jest podkreślenie i docenienie roli, jaką odgrywają Położne w naszym życiu.
REKLAMA
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zawód położnej jest uregulowany prawnie i daje położnej uprawnienia do opieki nad kobietą w każdym okresie jej życia. Warto zauważyć, że profesja ta może być porównana do zawodu zaufania publicznego.
Takie podejście pokazuje, że postrzeganie położnych wyłącznie jako asystentek kobiet w ciąży to błędne rozumowanie. Oczywiście, położna asystuje kobiecie w ciąży, aby poród odbył się pomyślnie, ale tak naprawdę jest to tylko część jej pracy. Położna ma ogromny wpływ na cały proces ciąży i porodu, dlatego można ją określić jako "czułą przewodniczkę" dla kobiet w ciąży.
Położnictwo czyli właściwie co?
Położnictwo to zawód, który wymaga wieloletnich studiów wyższych. Warto zauważyć, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na tę profesję, co pomaga rozprawić się ze stereotypowym postrzeganiem położnictwa jako zawodu wyłącznie dla kobiet.Położna lub położny to zawód, który obejmuje pełnienie szerokiego zakresu usług zdrowotnych w opiece nad kobietami ciężarnymi, rodzącymi oraz noworodkami. Osoba ta musi posiadać rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie ginekologii, pediatrii oraz położnictwa. W Polsce zawód ten został prawnie uregulowany w 2011 roku.
Warto wiedzieć, że w Polsce jest zarejestrowanych prawie 38 tysięcy położnych, a ich średnia wieku wynosi 51 lat.
Mimo że położni często są niedoceniani, to stanowią nieocenione wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin. Ich wszechstronność, umiejętności multitaskingu i życzliwość sprawiają, że data 5 maja, Międzynarodowy Dzień Położnej, powinna być czerwonym wykrzyknikiem na kalendarzu wszystkich obecnych i przyszłych matek.
PRZECZYTAJ JESZCZE