Współpraca ze społeczeństwem obywatelskim polega na wsłuchaniu się w głos tych, którzy je budują
Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska pytana o współpracę z trzecim sektorem podkreśliła, że zarówno współpraca z nim, jak i budowa społeczeństwa obywatelskiego "polega na tym, że wsłuchuje się w głos tych, którzy to społeczeństwo obywatelskie budują". "Rola ministra to przede wszystkich słuchanie i podążanie za potrzebami" - zaznaczyła.
Jako przykład takich działań podała środowe warsztaty konsultacyjne z organizacjami pozarządowymi dotyczące regulaminu Korpusu Solidarności.
"To spotkanie dotyczące konsultacji jednego z regulaminów konkursu, który ma być konkursem dla organizacji pozarządowych, jest przykładem tego, że jesteśmy otwarci i będziemy bardzo niestandardowo pracować. To nie są konsultacje tylko paragrafów regulaminu, ale są to konsultacje warsztatowe. Myślę, że to jest nowe otwarcie w procesie budowania pewnych zasad współpracy między rządem a sektorem pozarządowym" - powiedziała.
Minister wskazała na kilka płaszczyzn współpracy z trzecim sektorem. "Jako minister ds. społeczeństwa obywatelskiego jestem też przewodniczącą Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego. To jest organ, który składa się ze strony rządowej – w jego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich ministerstw" - przypomniała.
Zwróciła uwagę, że w ramach tego międzyresortowego zespołu przedstawiciele ministerstw będą pracowali nad rozwiązaniami dla społeczeństwa obywatelskiego, trzeciego sektora, współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi.
Minister zaznaczyła, że Komitet ds. Pożytku Publicznego, jak i jej urząd, jest do dyspozycji wszystkich ministerstw w obszarze wsparcia współpracy z organizacjami pozarządowymi na przykład w kontekście konkursów ogłaszanych przez resorty.
"Przy moim urzędzie planuję powołać trzy zespoły. Pierwszy z nich będzie poświęcony aktywizmowi i obszarowi wolontariatu, czyli aktywności obywatelskiej sensu stricto. Drugi zespół będzie pracował nad usprawnieniami, ułatwieniami związanymi w ogóle z kwestią prawną dla organizacji pozarządowych. Jako przykład można podać rozwiązania związane z uproszczeniami w rejestracji organizacji pozarządowych. Trzeci zespół, to będzie zespół skupiający się na partycypacji, czyli różnych narzędziach, takich jak panele obywatelskie czy budżety obywatelskie" – poinformowała.
Minister Buczyńska dopytywana, kiedy powstaną te zespoły, przekazała, w ciągu najbliższych dni ruszy nabór do nich, co zostanie ogłoszone na stronie internetowej Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
"Będziemy szukali praktyków, ekspertów, ludzi ze strony samorządowej, pozarządowej, wszystkich, którzy w tych obszarach chcą pracować. Będziemy te zespoły lada moment powoływać, po oczywiście szerokiej rekrutacji" – zaznaczyła.
Trzecią płaszczyzną, na którą zwróciła uwagę, jest Rada Działalności Pożytku Publicznego. "To jest niezwykle ważne dla mnie ciało doradcze, które zbudowane jest z trzech filarów – sektora pozarządowego, rządowego i samorządowego. To jest organ, przez który opiniowane są różne projekty, które dotyczą sektora organizacji pozarządowych" - wskazała.
Buczyńska pytana, czy przewiduje działania w obszarze edukacji obywatelskiej i współpracę w tym zakresie z minister edukacji narodowej, potwierdziła. "To jest kwestia zarówno bezpośredniej współpracy, jak i kwestia edukacji poprzez praktykę, bo nie ma nic lepszego niż edukacja przez praktykę. Wolontariat jest taką formą edukacji obywatelskiej realizowanej w praktyce" - dodała.
"Jak najbardziej będziemy z panią minister Barbarą Nowacką współpracować w tym zakresie. Być może uda nam się też to wprowadzić do porządku Komitetu ds. Pożytku Publicznego jako temat, którym będziemy się zajmować. Edukacja obywatelska jest niezwykle ważna, więc w tym obszarze na pewno będziemy działać" – podkreśliła. (PAP)
Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ mhr/