27 marzec 2021

Wojewoda lubuski: sytuacja epidemiczna umiarkowanie optymistyczna

fot. PAP
Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przedstawił aktualną sytuację lubuskich szpitali w dobie zwiększonej zachorowalności na COVID-19. Ocenił, że sytuacja epidemiczna w regionie jest „umiarkowanie optymistyczna”.
REKLAMA

Na zawołanej w sobotę konferencji prasowej Dajczak powiedział, że "działania, które prowadzi jako przedstawiciel rządu premiera Mateusza Morawieckiego w województwie, doprowadziły do tego, że dziś sytuacja epidemiczna jest umiarkowanie optymistyczna".

"Mamy duże wzrosty zachorowań, ale przygotowania, które poczyniliśmy wyprzedzają je o krok” – oświadczył wojewoda.

Poinformował, że osoby zakażone wirusem SARS CoV-2 zajmują obecnie 939 spośród 1304 miejsc covidowych w regionie, w tym 110 ze 137 dostępnych respiratorów.

„Chcę podkreślić, że w Lubuskiem jesteśmy we współpracy i w stałym kontakcie z dyrekcjami szpitali. Decyzje są podejmowane skuteczne i szybko oraz uwzględniają dobro innych pacjentów, którzy potrzebują leczenia” zaznaczył Dajczak.

Dodał, że przypadku zwiększonego zapotrzebowania na łóżka covidowe w najbliższym czasie, decyzje również będą zapadały wspólnie.

Wojewoda odniósł się również do konferencji prasowej posłów Platformy Obywatelskiej. Mówił m.in., że były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz „to człowiek, który pieniędzy na służbę zdrowia upatrywał w likwidacji szpitali”.

„...Deklaruje (Arłukowicz – PAP), że sprawne państwo powinno mieć sieć laboratoriów, a sam w województwie lubuskim, w 2013 roku zlikwidował ich pięć. Dziś z zatroskaniem mówi o pacjentach onkologicznych, a wtedy zmienił listę leków refundowanych tak, że pacjenci onkologiczni mieli do nich utrudniony dostęp” - powiedział Dajczak.

Według wojewody krytykowane przez polityków Platformy Obywatelskiej szpitale tymczasowe w pełni spełniają swoją rolę. Wskazał, że lecznica tymczasowa dla woj. lubuskiego działająca w Zielonej Górze ma obecnie 90-procentowe obłożenie.

„Strach pomyśleć, czy mielibyśmy ten szpital, gdyby z pandemią walczyła Platforma Obywatelska” – mówił wojewoda.

Na konferencji wojewoda podziękował pracownikom medycznym za ciężką pracę na rzecz ratowania życia i zdrowia obywateli. Zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialne podejście do sytuacji i przestrzeganie obostrzeń.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 840 nowych zakażeniach w województwie lubuskim; 31 osób zmarło, w tym 12 na COVID-19 i 19 mających choroby współistniejące. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
lubuskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcach Krajeńskich